Autostop

Nikt nie powinen wybierać się w podróż autostopem, bez dogłębnego rozważenia wszelkich niebezpieczeństw, na jakie się naraża. Nie każdy może zostać pilotem samolotu, ale prawie każdy dureń może prowadzić samochód. Autostop równoważny jest właśnie z powierzaniem własnego życia w ręce przypadkowo wybranej osoby, która przez przypadek zatrzymała się obok nas na szosie. Oznacza to wystawienie się na ryzyko okradzenia, napaści, gwałtu oraz niebezpiecznej jazdy. Pomimo tego można wiele zyskać: przyjemne doświadczenia z autostopu skłaniają do nawiązywania kontaktów z mieszkańcami oraz pozwalają dostać się tam, gdzie się zamierzało. Tym niemniej, wybór należy do ciebie. Wymowa tego rozdziału jest taka jak akcji rozdawania prezerwatyw młodzieży w szkołach średnich: nie popieramy tego, co robicie, ale skoro i tak to robicie, to pokażemy wam, jak to robić w bardziej bezpieczny sposób. Jeśli już zdecydujesz się na autostop, przeczytaj, co Let’s Go ma do powiedzenia na ten temat w rozdziale Po przyjeździe.

Zależnie od okoliczności i reguł obowiązujących w danym kraju, mężczyzna i kobieta podróżujący razem oraz mężczyźni podróżujący w pojedynkę mogą traktować autostop (nazwa używana jest prawie w całej Europie) jako sposób na dostanie się do miejsca niedostępnego autobusem lub pociągiem. Jeśli jesteś kobietą i podróżujesz samotnie, nie wybieraj autostopu. To po prostu jest zbyt niebezpieczne. Mężczyzna z kobietą to bezpieczniejszy układ, dwóch mężczyzn niejednokrotnie będzie miało kłopoty ze znalezieniem chętnych do podwiezienia, a troje może mieć pewność, że marnuje czas. Łapanie okazji na autostradach jest niezgodne z prawem. Machać do nadjeżdżających samochodów można jedynie na parkingach przy autostradach i przy wjazdach na nie – przed błękitno-białym znakiem (autostrada pod wiaduktem). W Informacjach praktycznych, w rozdziałach dotyczących poszczególnych miast, podajemy numery linii autobusowych lub tramwajowych, którymi możesz dostać się do miejsc, w których rozpoczynają się trasy autostopowe.

Twój sukces będzie zależał od twojego wyglądu. Najlepiej wiedzie się autostopowiczom z niewielkim bagażem złożonym razem na niewielką, ale widoczną kupkę. W prawie całej Europie samochody zatrzymuje się machając otwartą dłonią (a nie kciukiem). Wiele osób dużymi, grubymi literami wypisuje na kawałku tektury nazwę miejsca, do którego chcą się dostać, a pod spodem umieszczają uśmiechniętą buzię. Kierowcom podobają się autostopowicze, którzy wyglądają schludnie, zdrowo i dynamicznie. Nikt nie zabierze ponuraka, ani typka w ciemnych okularach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *