BAGAŻ CZĘŚĆ 2

W wyborze ochrony przeciwdeszczowej trzeba pamiętać o tym, że musimy osłonić siebie oraz bagaż. Gore-Tex, niezwykła tkanina, oprócz tego, że jest nieprzemakalna i jednocześnie „oddychająca”, jest także droga. Jeśli w planach ma się alpejskie wędrówki, to trudno, trzeba kupić Gore-Tex. Kurtka z Gore-Texu plus pokrowiec na plecak będą świetne, a przeciwdeszczowe poncho może wspaniale przydać się turystom z namiotem. Od wygodnych butów zależy wiele. Na ciepłe i pogodne dni bardzo dobre są porządne skórzane sandały. Do dłuższych pieszych wędrówek nieodzowne są wysoko sznurowane traperki. Wzmocnione skórą traperki z tkaniny nylonowej są bardzo praktyczne – dobre na długie wędrówki jak i na spacery. Są leciutkie, mają dobre protektory, a do tego szybko schną. Noszenie podwójnych skarpet – w środku bawełnianych, na zewnątrz wełnianych – zapewni nogom wygodę i nie dopuści do powstania pęcherzy. Gdy na dworze jest zimno, wewnętrzne bawełniane skarpetki powinno się zastąpić skarpetami „suchymi”, z takiego materiału jak na przykład polipropylen. Lekkie klapki (japonki) należy wziąć ze sobą jako ochronę przed grzybem, który często występuje na podłogach.

W miejscach kultu religijnego często zabrania się wstępu z odsłoniętymi ram- mionami lub w szortach o nogawkach powyżej kolan. Dobrym, prostym sposobem na przykrycie odkrytych części ciała (dla kobiet i mężczyzn) jest wzięcie ze sobą długiej, łatwej do zarzucenia sukienki lub tuniki (naprawdę, amerykańskie Let’s Go poleca wam, chłopcy, coś w rodzaju opończy). Jeśli to się komuś nie podoba, musi nosić ze sobą spodnie z długimi nogawkami. Poza tym, warto wziąć ze sobą składany nóż, pęsetę, małą latarkę, igłę z nitką, plastikową butelkę na wodę, kawałek sznurka i klamerki do suszenia bielizny, ołówek z nawiniętą taśmą izolacyjną, nieduży notes, budzik podróżny, gumki do włosów, szczelne pudełka plastikowe {na mydło i proszek), torebki zamykane na zamek błyskawiczny, gumową piłeczkę (na zatyczkę do umywalek) oraz kłódkę do zabezpieczenia bagażu.

W Niemczech, tak jak w Polsce, używa się napięcia 220V prądu zmiennego. Turyści stosujący termiczną dezynfekcję szkieł kontaktowych, powinni na czas podróży przejść na dezynfekcję chemiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *