Bankomaty

Bankomaty (często nazywane ATM od angielskiej nazwy Automatic Teller Machines) stwarzają możliwość wymiany waluty przez okrągłą dobę w całej Europie. Większość banków w dużych miastach podłączonych jest do sieci międzynarodowej, zazwyczaj Plus lub Cirrus. Posiadaczom kart kredytowych bankomaty dają możliwość wymiany pieniędzy po bardzo dobrym, globalnym kursie, który zazwyczaj jest o 5% korzystniejszy od kursu detalicznego, stosowanego w większości banków (który z kolei jest korzystniejszy niż przelicznik w kantorach). ATM wypłacają gotówkę w walucie kraju, w którym maszyna się znajduje. Do posługiwania się kartą za granicą potrzebny jest międzynarodowy osobisty numer identyfikacyjny (PIN), który otrzymasz w banku, w którym starałeś się o kartę.

Posiadacze kart American Express mogą wystąpić o bezpłatną ekspresową obsługę gotówkową. Pozwala to podróżnym uzyskiwać gotówkę ze swojego konta w każdym bankomacie ze znakiem AmEx. Uwaga: każda transakcja kosztuje minimum 2,50 $ (max 10 $) plus koszty wymiany i odsetki. Dobrze jest zadzwonić do AmEx i poprosić o wykaz bankomatów w kraju, do którego się udajesz (w USA » 800/2274669 prawdopodobnie można uzyskać te dane także w banku, w którym starasz się o kartę – przynajmniej zapytaj).

Karty Visa zazwyczaj mają dostęp do sieci Plus, choć często zależy to od banku wydającego kartę. Przed wyjazdem wypytaj o wszystko w banku. Mimo wszelkich korzyści, płynących z używania bankomatów, nie można za bardzo na nich polegać. Często istnieje limit ilości pieniędzy, które można pobrać w ciągu dnia, a dość powszechne są też zakłócenia sieci komputerowej (oraz przypadkowe, błędnie obliczone opłaty).

Na zakończenie trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz: wybieraj dobrze oświetlone automaty w miejscach, gdzie czujesz się bezpiecznie. Bankomaty przyciągają bowiem złodziei, którzy zdają sobie sprawę, że właśnie się wzbogaciłeś.

Wysyłanie pieniędzy za granicę można porównać do wyrywania zęba bez znieczulenia. Postaraj się więc unikać konieczności transferu gotówki – wyposaż się w kartę kredytową albo oddzielny schowek na zapasowe czeki podróżnicze.

Najbardziej uciążliwym sposobem jest przesłanie pieniędzy z banku do banku, adawca musi znaleźć lokalny bank na tyle duży, by miał międzynarodowe kontakty i podać adres banku zagranicznego oraz numer konta, na które chce przesłać pieniądze. Zazwyczaj zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą posiadać konta. Przelew może trwać do kilku dni, a opłata z reguły wynosi 20-30 $.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *