BEZPIECZENSTWO ZA GRANICĄ

Poważne przestępstwa w Niemczech zdarzają się rzadziej niż w większości innych krajów, jednak zdarzają się zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Frankfurt, Hanower i Hamburg. Neonazistowskie grupy skinów w większych miastach byłego NRD znane są z ataków na cudzoziemców, szczególnie tych o innym kolorze skóry. uryści są szczególnie narażeni na przestępstwa z dwóch powodów: często noszą przy sobie duże ilości gotówki i nic wykazują takiej orientacji jak mieszkańcy. Tak więc czas poświęcony na podpatrzenie miejscowych zwyczajów, nie będzie czasem straconym. Lepiej jest, dajmy na to, wejść do kawiarni lub sklepu po to tylko, żeby spojrzeć na mapę, niż robić to na ulicy, pokazując swój brak orientacji. Nerwowe oglądanie się za siebie może sugerować posiadanie przy sobie czegoś wartościowego. Wszystkie cenne przedmioty (łącznie z paszportem, kartą kolejową, czekami podróżniczymi i biletem lotniczym) bezpieczne są jedynie pod ubraniem, najlepiej w saszetce przypiętej do paska lub w sakiewce na szyi. Takie zabezpieczenie stanowi ochronę przed złodziejami, którzy żyletkami tną plecaki i torebki na paskach (te ostanie stanowią ich ulubiony cel). Sporządzenie fotokopii ważnych dokumentów pozwoli na ich odzyskanie w razie kradzieży lub zagubienia. Jedną kopię należy przechowywać w innym miejscu niż dokumenty, drugą zostawić w domu. Zapuszczając się w obce miasto, zachowaj czujność, zwłaszcza w nocy. Trzymaj się miejsc ludnych i dobrze oświetlonych, unikaj przechodzenia przez parki, parkingi samochodowe lub inne odludne strefy. Nie popadaj jednak w przesadę – i nie myl bezpieczeństwa z chorobliwym strachem.

Tradycyjnym miejscem działania złodziei są pociągi. Złodzieje czekają na moment, gdy podróżnych zmorzy sen i wtedy zaczynają działać. Podróżując w parach, można spać na przemian, jeśli jesteś sam musisz kierować się zdrową oceną – nigdy nie zostawaj w pustym przedziale. Bagaż zawsze należy przymocować (najlepiej przypiąć kłódką) do stałego elementu przedziału.

Jeśli musisz spać w samochodzie, najlepiej wybierz dobrze oświetlone miejsce jak najbliżej posterunku policji lub całodobowej stacji obsługi. Spanie pod namiotem „na dziko” może być jeszcze bardziej niebezpieczne – najlepiej nie ryzykuj, tytko rozbij namiot na polu namiotowym.

Nie ma takich środków ostrożności, które dałyby stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa w każdej sytuacji. Być może kurs samoobrony daje największy komfort psychiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *