Centrum miasta – Kolonia

W cieniu katedry brzegi Renu łączy Hohenzollern Brücke. Ten majestatyczny most wychodzi na promenadę, nad którą trzymają straż pomniki przedstawiające członków rodziny cesarskiej. Kamienne schody prowadzą do Centrum Kulturalnego Heinricha Bölla (patrz: Muzea, poniżej), gmachu, który pomimo swej nowoczesnej architektury nie koliduje z Katedrą i harmonijnie wpisuje się w otaczający krajobraz. Dalej, aż po ścieżki wybiegające na brzeg Renu, rozciąga się zabytkowa dzielnica Fischmarkt, pełna ryneczków i krętych uliczek (nazwa pochodzi od targu rybnego, który się tu kiedyś znajdował).

Rathaus (ratusz), częściowo zniszczony w czasie wojny, został odbudowany w pierwotnym stylu (a raczej mieszance stylów). Jego gotycka wieża góruje nad barokowymi aniołami, wznoszącymi się wokół pięknie zdobionej, renesansowej loggi

– z ! 570 r., która jako jedyna przetrwała wojnę. Z fasady budynku, w południe i o 17.00, rozbrzmiewa codziennie Glockenspiel (pn.-pt. 7.30-16.45 zwiedzanie z przewodnikiem pn., śr. i sb. 15.00). Rzymskie zabytki Kolonii to Römisches Praetorium und Kanal znajdujące się w podziemiach ratusza – wejście od Kleine Bundengasse. Są to odsłonięte ruiny dawnej siedziby rzymskiego pretora. Pokój narad, przywodzący na myśl scenerię z filmów o gladiatorach, prowadzi do stumetrowego kanału (wt.-nd. 10.00-17.00 wstęp 3DM, studenci 1,50 DM). Na placu za ratuszem miejscy architekci odkopali coś jeszcze-mykwę, żydowską łaźnię rytualną z XII w. Sięga ona 15 m w głąb ziemi i dochodzi do wód gruntowych (o klucz poproś w ratuszu pn.-sb. 8.00-16.00).

Goethe, cieszący się wręcz legendarnym powodzeniem u płci pięknej, zapisał gdzieś: ,jak wdzięczne są kobiety za zapach wody kolońskiej”. Ta woda o cudownych właściwościach, zalecana niegdyś jako napój-panaceum, rozsławiła miasto. Jeśli chcesz kupić autentyczny towar, sprawdź, czy na etykietce umieszczono napis „Echt kölnicsh Tkawer”(prawdziwa woda kolońska) albo szukaj słynnej odmiany z nalepką „4711”. Nazwa bierze się od numeru domu rodziny Mtihlenów (gdzie produkuje się wodę od 1792 r.), oznaczonego tak podczas reformy napoleońskiej, która zniosła nazwy ulic i zastąpiła wszystko cyframi. Dodatkową atrakcją tego domu są Glockenspiel – kuranty rozbrzmiewające codziennie o pełnych godzinach od 9.00-20.00.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *