Czeki podróżnicze – dalszy opis

Thomas Cook: Banki Thomas Cook i MasterCard związane są umową, w ramach której sprzedają czeki obu firm. Można je nabyć (w Polsce – w PKO S.A) w dolarach amerykańskich i 10 innych walutach. Niektóre biura usługowe Thomas Cook (w większych miastach na całym świecie) nie pobierają żadnej prowizji od sprzedaży czeków, a inne pobierają prowizję 1-2%. Czeki podróżnicze MasterCard można nabyć w świecie w oddziałach banku Thomas Cook, które na drzwiach mają naklejkę MasterCard.

Visa: Podobnie jak spółka Thomas Cook / MasterCard, tak Visa i bank Barclays utworzyły koalicję, w ramach której czeki podróżnicze Visa można realizować za darmo w każdym banku Barclay. Czeki wydawane są w wielu walutach. W Polsce można je nabyć np. w PKA S.A. Prowizje od zakupu czeków mogą mieć różną wysokość w różnych bankach (zazwyczaj 1-3%). Oddziały Barklays realizują wszelkie czeki podróżnicze Visa bez pobierania prowizji.

Gdy podejrzewasz, że twoje czeki zostały skradzione… Nie ulegaj panice. Przeszukaj dokładnie swoje rzeczy i wszystko na sobie. Gdy jesteś pewien, że czeków nie ma, poszukaj dowodów wypłat. Odetchnij głęboko i udaj się do telefonu. W przypadku czeków American Express należy poszukać biura American Express lub zadzwonić pod ich bezpłatny numer (czynny całą dobę, telefonistka mówi po angielsku). Jeśli biuro jest czynne, pracownicy próbują ustalić, które czeki zostały wcześniej zrealizowane, a które skradziono. Trzeba będzie okazać jakiś dokument, stwierdzający tożsamość. Zazwyczaj mogą oni wystawić nowe czeki na miejscu (lub, po zgłoszeniu telefonicznym, następnego dnia roboczego). Jeśli podejrzewasz, że twoje czeki zostały skradzione, a nie wpadły w wody Dunaju, możesz przyśpieszyć procedurę, zgłaszając kradzież na najbliższym posterunku policji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *