DORTMUND

W Dortmundzie warzy się piwo, i to w olbrzymich ilościach. Liczące 600000 mężczyzn, kobiet i dzieci miasto wytwarza 600 min 1 piwa rocznie (ile to na głowę?), CO Stawia je, W produkcji tego trunku, na drugim miejscu w świecie – po Milwaukee. Ponieważ Dortmund był potężnym ośrodkiem niemieckiego przemysłu zbrojeniowego, stanowił smakowity kąsek dla alianckich bombowców i 93% śródmieścia legło w czasie wojny w gruzach. Dominuje tu przemysł, i trudno oczekiwać, by było to bardzo atrakcyjne miejsce, ale tutejsze muzea zdołały zgromadzić spore zasoby kultury. Muzeum am Ostwall, Ostwall 7, zostało zbudowane w 1947 r. na gruzach Starego Miasta {Altstadt), głównie z myślą o wystawianiu sztuki nowoczesnej, zwłaszcza tej zwalczanej w czasach panowania III Rzeszy. Zgromadzono tu obrazy należące do dwóch szkół niemieckiego ekspresjonizmu, Der Blaue Beiter (Błękitnego Jeźdźca) i Die Brücke (Mostu). Zbiory wieńczy grupa obrazów z lat 70-tych (wt.-nd.

– 10.00-18.00 wstęp wolny). Spiralny budynek (w stylu Guggenheima), mieszczący Museum für Kunst und Kulturgeschichte, Hansastr. 3 (5 min z dworca), pełen jest odtworzonych wnętrz z różnych epok oraz wyrobów sztuki zdobniczej niekiedy organizuje się tu ciekawe wystawy czasowe (wt.-nd. 10.00-18.00 wstęp wolny).

Jedno z muzeów Dortmundu poświęcone jest piwu. W Brauerei Museum, Markischestr. 85, przy Browarze Kronen, na płd.-wsch. od centrum, możesz się dowiedzieć, w jaki sposób dortmundczycy doprowadzili produkcję tego napoju do perfekcji. Niestety, nie przewidziano degustacji. (U-Bahn #41, #45, #47 lub #49: Markgrafenstr. i przejść przez park. Czynne wt.-nd. 10.00-18.00. Wstęp wolny.) Kolejnym symbolem piwnym jest umieszczony na wieży na prawo od dworca

– masywny znak „U“, logo dortmundzkiego browaru Union. Na mistrzowskim tryptyku Konrada von Soesta w Marienkirche (kościół mariacki) przy Kampfstr. (z dworca prosto i w lewo), ukazany został zarys średniowiecznego horyzontu. (Czynne wt.-pt. 10.00-12.00 i 14.00-16,00, sb. 10.00-13.00).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *