Droga filozofów w Heiligenbergu

Pobyt w Heidelbergu nie może się zakończyć bez wizyty na północnym brzegu rzeki Neckar, na wysokości Altstadt. Droga prowadzi przez elegancki Karl-Theodor-Brttcke, na którego płudniowym końcu mostu stoi pomnik księcia elektora (sam książę kazał go tu postawić jako symbol swojej skromności). Przy drugim końcu mostu karkołomna stromizna kamiennych schodów Schlangenweg prowadzi do Philosophenweg. Wspinaczka opłaca się: z Philosophen weg, w ciągu dnia i w nocy roztacza się świetny widok na Heidelberg. Georg Hegel, Max Weber, Karl Jaspers, to tylko niektórzy spośród wielu wybitnych myślicieli, którzy w czasie spacerów oddawali się tu dialektycznym medytacjom.

Droga filozofów przecina zbocze Heiligenberg. Na szczycie góry obejrzeć można pochodzące z IX w. ruiny bazyliki św. Michała (St. Michael Basilika), XHl-wieczny St. Stephen Kloster, a także amfiteatr zbudowany za czasów Hitlera, w 1934 roku na miejscu zgromadzeń starożytnych Celtów. Najłatwiejsze wejście na szczyt zaczyna się przy otoczonym fosą zamku Tiefburg w niedalekim Handschuhsheim. Dojeżdża tam tramwaj # I lub # 3.

Jedną z ciekawszych imprez, jakie odbywają się w Heildelbergu jest Faschings Parade pochód, który maszeruje przez centrum miasta w Tłusty Wtorek, dzień przed Popielcem. Dwutygodniowy Festiwal Wiosny zaczyna się pod koniec maja. Weinfest odbywa się w poi. września, a targowisko bożonarodzeniowe trwa od końca listopada do 22 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *