HAIGERLOCH

Haigerloch łączy w sobie dwie charakterystyczne dla Jury Szwabskiej cechy wiejski urok i brak połączeń kolejowych. Kontakt z resztą świata utrzymuje dzięki autobusom, które jeżdżą kilka razy dziennie na północny zachód przez Horb (4,60DM) i na wschód przez Hehingen. Miasteczko wyrosło nad rzeką Eyach, w miejscu, gdzie jej bieg przyjmuje kształt litery S, dlatego też jego plan może wydawać się trochę mylący. Haigerloch dzieli się na Unterstadt (dolne miasto) na dnie doliny i Oberstadt (górne miasto) położone na południowym łuku skarpy. W zależności od twojego ustawienia i jakości mapy, możesz odczuć zachwyt lub uczucie pewnego zagubienia.

Na północnej skarpie, powyżej Unterstadt, wznosi się zamek (Schloß), do którego szerokie schody prowadzą z placu rynkowego. Sam zamek, odkąd zamieniono go na hotel z restauracją, nie stanowi większej atrakcji. Jednakże w połowie drogi do byłego zamczyska napotkasz Schloßkirche, katedrę gotycką, która rekompensuje wrażenia, jakie pozostawił zamek. Jej ściany i sufit zdobią panoramiczne malowidła

– 0 tematyce biblijnej. Ostatnim szczeblem wspinaczki jest taras zamkowy, skąd roztacza się piękna panorama okolicy jeszcze wspanialsze widoki czekają cię po 3-minutowym marszu z głównego dziedzińca ścieżką oznaczoną Kapf. Wycieczka zakończyć się może pewnym rozczarowaniem, gdyż pozostałą część zamku zajmuje kitka sklepów i galerii. Schodząc z powrotem w dół, możesz wstąpić do należącej do Schloßkircke piwniczki piwnej, gdzie obecnie mieści się Atomkeller Museum. W końcowej fazie II wojny światowej fizycy niemieccy, m.in. Heisenberg i von Weizsäcker, bezskutecznie podejmowali próby wytworzenie samoczynnej łańcuchowej reakcji jądrowej. Reaktor pozostał do dziś dokładnie tak, jak ujrzeli go amerykańscy żołnierze w kwietniu 1945 roku po wkroczeniu do Haigerloch (czynne codz. V-IX 10.00-12.00 i 14.00-17.00 III-IViX-XI sb.-nd. 10.00-12.00 i 14.00-17.00. Wstęp 1 DM, studenci 0,50 DM).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *