Inne dokumenty potrzebne przy wjeździe do Niemiec

Legitymacje ISIC wydają na podstawie legitymacji studenckiej i paszportu studenckie biura turystyczne Almatur. Dokument jest ważny przez 1 rok. W 1993 r. kosztował 970 tys. zl. Można tam też poprosić o informator ISIC, wymieniający niektóre dostępne zniżki w poszczególnych krajach.

W związku z częstymi przypadkami nadużyć i fałszowania legitymacji ISIC, wiele linii lotniczych i innych instytucji usługowych żąda obecnie podwójnego udowodnienia statusu studenta. Dobrze więc mieć przy sobie legitymację studencką swojej uczelni.

Nowa Międzynarodowa Legitymacja Nauczycielska (ITIC) kosztowała w 1993 r. 88 tys. zł i, teoretycznie, daje prawo do takich samych zniżek. W praktyce jednak wiele instytucji nie honoruje jej. Legitymację ITIC można wyrobić w biurach turystyki Związku Nauczycielstwa Polskiego Logostur oraz w Almaturze.

Federacja Międzynarodowych Organizacji Turystycznych (FIYTO) wydaje własną legitymację turystom, którzy nie są studentami, a nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. Legitymacja ta, znana jako Międzynarodowa Legitymacja Młodzieżowa ważna jest rok i uprawnia do podobnych zniżek jak legitymacja ISIC. Przy zakupie legitymacji dostaje się broszurę, wymieniającą rodzaje zniżek. Legitymacja uprawnia np. do zniżek w wielu niemieckich hotelach (ok.10%), szkołach językowyh, muzeach, obiektach rekreacyjnych. Wyrobić ją można w biurach Almaturu.

Legitymacja Międzynarodowego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych (HI)

Legitymacja Międzynarodowego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych (HI) jest dokumentem dającym realne korzyści. Noclegi w schroniskach młodzieżowych należą do najtańszych z możliwych. Niedawno organizacja zmieniła nazwę z 1YHF na Hostelling International (HI). Na całym świecie jest około 6000 schronisk młodzieżowych, które poznać można po charakterystycznym znaku – niebieski trójkąt z białą sosną i chatą – obok symbolu jednego z 70 narodowych towarzystw.

Roczne członkostwo w HI pozwala na korzystanie z tanich noclegów w schroniskach młodzieżowych na terenie całych Niemiec. Pomimo nazwy, wcale nie trzeba być „młodzieżą”, turyści powyżej 26 lat płacą za nocleg tylko nieco więcej. Warto wyrobić sobie legitymację członkowską przed wyjazdem z kraju w lokalnej siedzibie PTSM (Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych), z dwu powodów: taniej i pewniej (niektóre schroniska nie sprzedają legitymacji). W każdej placówce PTSM można ponadto nabyć podręcznik schroniskowego turysty – przewodnik Budget Acomodation (Tanie noclegi) występujący w dwu samodzielnych tomach: 1. Europe and the Mediterranean, 2. Africa, America, Asia, Australia, New Zealand (każdy w cenie 14 $), zawierający aktualne informacje o schroniskach HI w języku angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim.

Od niedawna przy HI istnieje Międzynarodowa Sieć Rezerwacji. Aby zarezerwować miejsce w szczycie sezonu należy najpierw uzyskać międzynarodowy voucher rezerwacji w Towarzystwie Schronisk Młodzieżowych i przesłać go do schroniska 4-8 tygodni przed planowanym pobytem wraz z 2 $ w lokalnej walucie. Z niektórymi schroniskami można skontaktować się za pomocą faxu. Rezerwacja jest mądrym posunięciem w przypadku zdecydowanej woli przestrzegania swojego planu podróży. Niestety, nikt do tej pory nie potwierdził nam, że tego rodzaju kupon można otrzymać w Polsce. Warto jednak pytać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *