Karnet kempingowy – dalszy opis

Do podstawowego wyposażenia biwakowego zalicza się także latarnia na baterię (w żadnym wypadku nie na gaz), z której można by korzystać wewnątrz namiotu oraz

plastikowy podkład służący za ochronę podłogi namiotu, Duże pojemniki na wodę nie ważą praktycznie nic, gdy są puste, mają jednak pewną objętość. Kuchenki turystyczne dostępne na rynku są rozmaitej wielkości, wagi i wykorzystują różnego radzaju paliwo, ale żadna z nich nie jest tak naprawdę tania, ani lekka. Przy zakupie proponujemy brać pod uwagę te, które stosują szeroko rozpowszechniony w całej Europie propan-butan w butlach. Sprzęty kuchenne mogą raczej stanowić zbyteczny balast niż udogodnienie, dlatego warto dobrze przemyśleć własne potrzeby żywieniowe. Menażka, scyzoryk i środek przeciwko owadom nie zajmą dużo miejsca, a zaliczają się do niezbędnego wyposażenia.

Biwakowanie Główną troską podczas biwakowania powinniśmy być my sami – nasze własne zdrowie, bezpieczeństwo i jedzenie. Wiadomości z zakresu podstawowych kwestii medycznych i pierwszej pomocy znajdują się w rozdziale Zdrowie. Nigdy nie wybieraj się samotnie na biwak lub na wycieczkę rowerową na dłuższy czas i większą odległość jeśli nie jesteś stuprocentowo pewien własnych zdolności przetrwania na bezludziu i nie masz za sobą całych lat doświadczenia. Jeśli wybierasz się w okolice niezbyt uczęszczane i niezbyt dobrze oznakowane, nie zapomnij powiadomić kogoś dokąd jedziesz i na jak długo. Jeśli nie wrócisz zgodnie z własnymi założeniami, lub nie dotrzesz tam, dokąd zamierzałeś, poszukujący cię będą przynajmniej wiedzieli, gdzie szukać. Drugą rzeczą, którą należy chronić jest środowisko. Ponieważ drewna opałowego w uczęszczanych parkach nie ma zbyt wiele, ostrożniej będzie używać kuchenki turystycznej. Najpierw zresztą powinno się sprawdzić, czy w danym parku w ogóle można korzystać z kuchenek. W jeziorach i potokach używać wolno jedynie bezpiecznych dla środowiska mydeł i proszków do prania. Jeśli się takiego nie ma, lepiej w ogóle nie używać mydła w zbiornikach wodnych tub ich pobliżu. Śmieci zawsze należy zapakować do worka plastikowego i wziąć z sobą, dopóki nie natrafi się na pierwszy kosz na śmieci – palenie bądź zakopywanie śmieci zanieczyszcza środowisko. Stara mądrość indiańska mówi, że wszystko co powinno pozostać po naszym biwakowaniu to ślady stóp. W miejscach, gdzie przebywa większa liczba biwakujących, należy wziąć pod uwagę ich obecność. Do minimum powinno się ograniczyć światło i hałas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *