Karty kredytowe

Przeciętni turyści nie będą mieli wiele pożytku z kart kredytowych w Niemczech. Niewiele niedrogich firm i instytucji akceptuje je, a te ekskluzywne przyjmują należność z karty kredytowej zbyt gorliwie. Mimo wszystko jednak, taki mały kawałek plastiku może się okazać bezcennym sprzymierzeńcem. W razie konieczności dzięki karcie kredytowej można otrzymać kredyt gotówką lub zapłacić za bilet do domu. Niektóre karty pokrywają nawet ubezpieczenie od wypadków spowodowanych wypożyczonym samochodem, co pozwala dużo zaoszczędzić. Za większe zakupy za granicą warto płacić kartą – firma wydająca kartę płaci według korzystniejszego kursu wymiany niż przelicznik dla zwykłych śmiertelników. Często można zmniejszyć koszty wymiany płacąc za zakup kartą, zamiast wymieniać czeki podróżnicze. Karty kredytowe są też wspaniałym buforem bezpieczeństwa. Opłaty poniesionej gotówką nie da się wstrzymać, gdy towar jest wybrakowany.

Karty Visa i MasterCard, a także American Express, należą do najbardziej popularnych w Europie. Warto wiedzieć, że francuskie nazwy Carte Bleuc i EuroCard oraz brytyjskie Barclaycard i Access to dokładne ekwiwalenty kart Visa i MasterCard. Łatwiej więc szukać znajomych znaków niż nazw.

American Express (»800/5284800) pobiera najwyższą opłatę roczną (55 S) spośród wielkich korporacji kredytowych, lecz członkostwo daje prawo do pewnych przywilejów. Posiadacze kart AmEx mogą realizować czeki osobiste w biurach AmEx na całym święcie (do 1000 S, w przypadku „gold card” 5000 $). Członkowie mogą też korzystać z ogólnej pomocy – czynnej 24godz. linii telefonicznej, udzielającej informacjii i pomocy prawnej w nagłych wypadkach (»202/5542639 w Waszyngtonie). Posiadacze kart kredytowych mogą też korzystać z usług na rzecz podróżnych – w zakres świadczeń wchodzi pomoc w zmianie linii lotniczych, hoteli oraz przechowywanie poczty w ponad 1500 biurach AmEx na całym świecie. Ponadto istnieje plan ochrony zakupów dla posiadaczy kart, którzy zechcą wymienić uszkodzony produkt (zakupiony przy pomocy karty) na pieniądze lub inny towar. Ciekawostką w świecie plastikowych pieniędzy jest Working Asscts ( 800/5227759) z siedzibą w Kalifornii. Instytucja ta sprzedaje od 1985 r. karty Visa, z których część zysku kierowana jest do 36 różnych niedochodowych organizacji niosących pomoc potrzebującym na świecie. Rachunki i rozliczenia drukowane są na papierze z surowców wtórnych. Karty te są idealne dla usprawiedliwienia żądzy wydania pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *