MANNHEIM – ZWIEDZANIE

Wizytówką miasta jest Wasserturm (wieża ciśnień) otoczona ogrodami Friedrichsplatz. Z dworca idzie się tam 10 min na północ wzdłuż Keiserring. Budowlę w oryginalnym kształcie udostępniono turystom w 1957 roku i trzeba przyznać, że mimo silnej konkurencji na pewno zasługuje na miano „najpiękniejszej wieży ciśnień na świecie”. Wokół, wypieszczonym listowiem i wspaniałymi fontannami, zachwyca Friedrichsplatz. Z pewnością warto obejrzeć również znajdujące się o przecznicę dalej Kunsthalle muzeum sztuki, prezentujące stosunkowo pełny jej przegląd od połowy wieku XTX, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki najnowszej {czynne wt.-śr. i pt.-nd. 10.00-17.00, czw. 12.00-20.00. Wstęp 4DM, studenci 2 DM).

Oprócz orginalnego oznakowania ulic, po elektorach Palatynatu pozostał też gigantyczny Residenzschloß, największy pałac z epoki baroku. Mieści się w nim obecnie Universität Mannheim. W bogato zdobionej krypcie SchJoßkirche, w grobowcu z gładzonego kamienia spoczywa trzecia żona Karola Filipa, Violante von Thum und Taxis. Można usłyszeć o niej wiele plotek, w których jak zwykle jest trochę prawdy. Trzy osobne budynki położone na północny zachód od pałacu składają się na Reiß Museum. Znajdują się tam odrębne zbiory archeologiczne i etnologiczne, kolekcja związana z historią sztuki i teatru oraz nauk przyrodniczych (czynne wt.-śr. i pt.-nd. 10.00-17.00, czw. 13.00-20.00. Wstęp 4 DM, studenci 2 DM, w czw. wstęp wolny). Między muzeum a pałacem, w kwadracie A4, znajduje się okazały kościół Jezuitów wzniesiony jako symbol powrotu dworu Palatynatu na łono kościoła katolickiego. Poeta Fryderyk Hölderlin napisało tym kościele: „Jest to najwspanialszy budynek, jaki napotkałem w moich podróżach” pozostawiając przyszłym generacjom rozstrzygnięcie tego, czy przesadzał, czy też po prostu rzadko wychodził z domu.

Po drugiej stronie Innenstadt, kilka przecznic na północny wschód od wieży ciśnień ( Wasserturm), na obszarze ok. 40 ha rozciąga się Luisenpark, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – są tu cieplarnie, ogrody kwiatowe, ptaszamia, ośrodek sportów wodnych, ZOO, minipole golfowe. Często odbywają się tu również popołudniowe koncerty (czynne codz. 9.00-21.00. Wstęp 3,50 DM, studenci 3 DM. od 18.00 1,50DM, studenci 1 DM). Na południe od Luisenpark i dokładnie na wschód od Friedrichsplatz, przy Augustanlange, znajduje się Landesmuseum der Technik und Arbeit (Państwowe Muzeum Techniki i Pracy). Daje ono okazję prześledzenia „250 lat zmian techniczych i socjalnych oraz procesu uprzemysłowienia południowo-zachodnich Niemiec.” (czynne wt. i czw.-nd. 10.00-17.00, śr. 10.00-20.00. Wstęp 4DM, studenci 2DM, rodziny 6DM).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *