MUZEA W KOLONII

Kolońskie muzea są szczodrze dotowane i kryją wspaniałe zbiory. Wstęp do najważniejszych muzeów jest bezpłatny dla posiadaczy Köln Bonbon (patrz: wstęp do Noclegów, poniżej). W każdym większym mieście jest pewna ilość muzeów, które z zadziwiającą żarliwością specjalizują się w tym czy owym – Kolonia nie jest wyjątkiem. Część z tych muzeów mieści się w dzielnicy studenckiej, niektóre z nich nie pobierają opłat za wstęp.

Heinrich-Böll-PUtz, Bischofsgartenstr. 1, obok katedry. Jeden niezwykły budynek, zaprojektowany tak, aby wpuszczał jak najwięcej dziennego światła, a wewnątrz 3 osobne muzea. Czynne wt.-czw. 10.00-20.00, pt.-nd. 10.00-18.00. Obejmujący wszystko bilet wstępu 8 DM, studenci 4 DM. Dodatkowe opłaty za wstęp na wystawy specjalne. Wstęp wolny dla posiadaczy Bonbon.

Museum Ludwig ( 221 23 82). Podróż przez dzieje malarstwa: impresjonizm, dalej Picasso, Dali, Klee i Roy Liechtenstein, a na końcu dzieła, na których nie obeschła jeszcze farba. Zwiedzanie z przewodnikiem śr. 18.30, sb. i nd. 11.00, Wstęp wolny.

Agfa Foto-I listorama ( 221 24 11). Sztuka fotografii minionych 150 lat, łącznie z największą kolekcją Hugo Erfurta, a także starodawne aparaty i sprzęt fotograficzny.

Wallraf-Richards Museum (»221 23 82) mieści się w tych samycb pomieszczeniach co Museum Ludwig – a zatem niedaleko od wzniosłości do śmieszności, od tego, co pojedyncze i wyjątkowe do tego, co powielane i ogólnodostępne. Kolekcja popękanych ze starości arcydzieł od XIII po XIX wiek, tzn. aż do Maneta, Renoira i całej reszty.

R&misches-Germanische Museum, Roncalliplatz (w 221 44 38), po przeciwnej stronie katedry, wejście od Heimich-Böll-Platz. Najstarsze eksponaty pochodzą z 50r.n.e. Wśród pozostałości z czasów Imperium Rzymskiego znajduje się Dionysos-Mosaik (niemal kompletna, nieskromna, ale zarazem gustowna mozaika podłogowa), oświetlony od tyłu grobowiec rzymskiego dowódcy i mnóstwo ceramiki. Czynne wt.-nd. 10.00-17.00. Zwiedzanie z przewodnikiem nd. 11.30 Wstęp 5DM, studenci 2,50 DM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *