MUZEA W STUTTGARDZIE

Niedostatki architektoniczne Stuttgartu nadrabiają z nawiązką wyśmienite muzea miasta. W większości z nich nie płaci się za wstęp. Staatsgalerie Stuttgart, Konrad-Adenauer-Str., w pobliżu Schloßgarten, jest wręcz znakomite. Muzeum obejmuje Staatsgalerie, w której prezentowane jest malarstwo od czasów średniowiecza po XIX w., oraz nowe skrzydło z pierwszorzędną kolekcją malarstwa współczesnego takich artystów jak Picasso, Kandinsky, Beckmann i Dali. Ta nowa część budynku jest sama w sobie arcydziełem postmodernizmu. Zaprojektował ją brytyjski architekt James Stirling (czynne śr. i pt.-nd. 10.00- 17.00, wt. i czw. 10.00-20.00. Wstęp wolny). Najbardziej kruchą i delikatną częścią całkiem przyzwoitego zbioru miejscowej, rodzinnej sztuki w WGrttembergis- ches Landesmusemu w Altes Schloß jest kolekcja szkła (czynne wt. i czw.-nd. 10.00- 17.00, śr. 10.00-19.00. Wstęp wolny).

Gottlieb Daimler Museum (autobus #56 Stadion lubS-Bahn#l: Neckarstadion) to właściwie warsztat, w którym Herr Daimler, mechanik, jakich mało, stworzył pierwszą generację samochodu Mercedes-Benz (Mercedes to imię córki tego wielkiego przedsiębiorcy). Dziś można tu prześledzić dzieje motoryzacji, od samych początków po niezwykłe modele eksperymenatalne, które nie wyszły jeszcze poza fazę projektów (czynne wt.-nd. 9.00-17.00. Wstęp wolny). Jednak dr Porsche niałatwo, oj niełatwo daje za wygraną. Jego Porsche-Museum (S-Bahn 6, kierunek „Wielderstadt”: Neuwirkshaus) przedstawia właściwie to samo, ale inne prezentuje samochody (czynne pn.-pt. 9.00-12.00 i 13.30-17.00. Wstęp wolny). Zwiedzanie obydwu muzeów to chyba nie najlepszy pomysł, chyba że jest się zapalonym miłośnikiem motoryzacji. Wtedy jednak najlepiej wybrać ulubioną markę i jej tylko poświęcić swój czas.

Najnowsza technologia w Schwäbisches Brauereimuseum Stuttgart ma nieco inny charakter. Przegląd dziejów browarnictwa kończy tu prezentacja współczesnych technologii produkcji piwa. Dojazd S-Bahn #1, #2 lub #3 (kierunek „Vaichin-

STUTTGART 147 gen”), wysiąść na końcowym przystanku. Niestety zwiedzanie nie jest połączone z degustacją – gdyby było. to obwieścilibyśmy to na okładce (czynne wt.-nd. 10.30-17.30. Ostatnie zwiedzanie o 16.00. Wstęp wolny). Więcej wartościowych eksponatów zawiera Haus der Wirtschaft przy Willi-Bleicher-Str. 19. Pozwala utwierdzić się w przekonaniu o wielkim wkładzie regionu w rozwój techniki i przemysłu. Przy zwiedzaniu wystawy dotyczącej motoryzacji i transportu przydałby się dyplom inżyniera, ale synteza formy i funkcjonalności wytworów szkoły Bauhaus, które wystawione są w dziale wzornictwa, przemawia do każdego. Wśród eksponatów znajdują się takie elementy życia codziennego jak zapalniczka Bic, lampa błyskowa Mag-lite i nożyczki Fiskars (U-Bahn )t 4: Berlinerplatz. Czynne wt.-nd. 11.00-18.00. Wstęp wolny).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *