ORIENTACJA I INFORMACJE PRAKTYCZNE – STUTTGART

Stuttgart nie olśniewa bogactwem zabytków architektury w tym stopniu, co większość innych miast Niemiec, ale też nie w takich zabytkach tkwi jego atrakcyjność. Szereg wyśmienitych muzeów, bogata scena teatralna i dziedzictwo kulturalne wielu żyjących tu narodów wypełniają i ożywiają ulice Stuttgartu. Jako stolica kraju związkowego, jest to miasto przemysłu i biurokracji, ale też gwarnych ulic i spokojnych parków. Swoje siedziby mają tu koncerny Porsche i Mercedes oraz całe zastępy wytwórców niezwykle nowoczesnych ekspresów do kawy.

W sercu Stuttgartu, w ogromnej strefie wyłączonej z ruchu kołowego nie widać nic prócz sklepów i restauracji. Głównymi arteriami ruchu pieszego są Kónigstr. i Lautenschlagerstr. z dworca kolejowego prowadzi w ich kierunku podziemny Amulf-Klett-Passage. Po lewej stronie rozciąga się spokojny lan zieleni noszący nazwę Schlofygarten zaś po stronie prawej ma swoje miejsce kipiąca życiem dzielnica biznesu. Stuttgart uchodzi za miasto o zwartej zabudowie. Jest to do pewnego stopnia prawdą, ale i tak – prędzej czy później – pociąg lub U-Bahn stają się nieodzowne, jeśli musimy dostać się gdzieś dalej.

Biuro turystyczne: I-Punkt, Kónigstr. 1 (»222 82 40), bezpośrednio na wprost ruchomych schodów zjeżdżających do podziemnego Klett-Passage. Profesjonalna obsługa rezerwuje pokoje bez żadnych opłat, sprzedaje nieodzowne mapki (1 DM) i rozdaje rozkłady jazdy autobusów i pociągów. Wydawany przez nich Monatsspiegel (tylko w j. niem., 2,80 DM) bardzo dokładnie podaje godziny otwarcia muzeów, informuje o wydarzeniach kulturalnych i koncertach, zawiera też przewodnik po restauracjach i zdradza tajniki życia nocnego. Czynne pn.-sb. 9.00-20.00, nd. 11,00-17.00 XJ-XII pn.-sb. 9.00-20.00, nd.

– 13.00- 17.00 I-IV pn.-sb. 9.00-20.00. W Ttps’n’Trips, przy Hobe Str. 9 <22ó 80 01), znajdziesz sporą ilość broszurek dotyczących różnych aspektów życia w mieście Stuttgart (wersje niem, i ang.). Uprzejmi pracownicy udzielają informacji dotyczących podróży i spraw, które mogą zainteresować młodych podróżnych. Czynne wt.-pt. 10.00-17.00.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *