PODRÓŻ DO NIEMIEC SAMOLOTEM LUB POCIĄGIEM

Do Niemiec latają Polskie Linie Lotnicze LOT i niemiecka Lufthansa. Z Warszawy można codziennie bezpośrednio lecieć do trzech miast: Berlina, Frankfurtu i Hamburga samoloty latają też do Kolonii i Bonn. Można również lecieć z Katowic (Frankfurt), Krakowa (Frankfurt i Kolonia) i Gdańska (Hamburg).

Lot – na przykład – z Warszawy do Frankfurtu trwa 1 godz. 45 min. Przykładowe ceny na tej trasie: najtańszy jest bilet miesięczny, który kosztuje 234 $. W pewnych okresach LOT proponuje w tej taryfie cenę promocyjną – 200 S. Bilet 3-miesięczny z określoną datą powrotu (PEX) kosztuje 282 $, bilet młodzieżowy roczny (do 25 lat)

– 250 S. Oprócz młodzieży, na zniżki mogą liczyć osoby powyżej 60 roku życia (3-mies. otwarty – 273 $ ), a także dzieci do 2 lat (za nie płaci się 10 % wartości biletu) i do 12 lat (50 %). Do cen tu podanych trzeba jeszcze dodać opłatę skarbową, lotniskową, odlotową – razem około 20 marek. Przy wyjazdach grupowych można z przewoźnikiem negocjować stawki.

Podróż pociągiem trwa o wiele dłużej niż przelot samolotem, a nie zawsze daje znaczne oszczędności. Przejazd na trasie Warszawa-Berlin trwa prawie 6 godzin, bilet kosztuje 750 000 zł (w jedną stronę) Warszawa-Kolonia – 15 godzin, bilet kosztuje 2 228 000 zł.

Sieć kolejowa Niemiec należy bezsprzecznie do najsprawniejszych w Europie. Podróż w drugiej klasie jest przyjemna, a w sześcioosobowych przedziałach możesz spotkać ludzi w różnym wieku i o różnej narodowości. Pociągi nie są bynajmniej wolne od złodziei. Jeśli to tylko możliwe, nie zaszkodzi zamknąć się w przedziale, a wszelkie wartościowe przedmioty trzymać zawsze przy sobie. Na dworcach odrębne kasy prowadzą sprzedaż biletów krajowych, międzynarodowych, miejscówek, a w jeszcze innych okienkach udzielane są informacje – dlatego warto dobrze sprawdzić, zanim stanie się w kolejce. W pociągach często wymagana jest rezerwacja. Jeśli zdarzy się, że ulegniesz pokusie zaoszczędzenia na noclegach wybierając nocną podróż pociągiem, weź pod uwagę, że noc spędzona w zwykłym przedziale niekoniecznie wyjdzie ci na dobre – nawet jeśli uda ci się zasnąć, to po przebudzeniu będziesz zmęczony i obolały. Poza tym, we śnie nie czuwasz nad własnym bezpieczeństwem, a jeśli wygodnie rozciągniesz się na kilku siedzeniach, nigdy nie ma gwarancji, że o drugiej w nocy nie zjawi się ktoś, kto będzie chciał zająć jedno z nich. Za cenę kuszetki (około 24 $, rezerwację trzeba zrobić przynajmniej na kilka dni wcześniej) można się przespać w tańszym hotelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *