Praca w Niemczech

Nie ma lepszego sposobu na wtopienie się w kulturę obcego kraju niż stanie się częścią jego gospodarki. Zlą wiadomością jest to, że zdobycie pozwolenia na pracę w Niemczech to prawdziwe wyzwanie. Jeśli posiada się obywatelstwo jednego z krajów EWG, to można w Niemczech pracować bez specjalnego pozwolenia, chociaż nadal podlega się zarówno obowiązkowi rejestracji w lokalnym posterunku policji, jak i zameldowania na pobyt stały.

Wraz ze zwiększonym bezrobociem, czasy, kiedy Niemcy były Mekką dla niewykwalifikowanej siły roboczej zza granicy, odeszły bezpowrotnie w przeszłość. Rząd niemiecki prowadzi w całym kraju szereg federalnych urzędów zatrudnienia, Bundesanstalt fur Arbeit. Cudzoziemcy ubiegający się o pracę kierowani są do biura głównego mieszczącego się przy Feuerbachstr. 42-6, 60325 Frankfurt am Main (Frankfurt nad Menem). Obywatele krajów EWG posiadający konkretne kwalifikacje traktowani są lepiej, niż obywatele innych państw.

Najlepszych wskazówek udzielić mogą inni, którzy już zaliczyli to doświadczenie trzeba więc mieć oczy i uszy otwarte na tego typu informacje. Wielu turystów jesienią uczestniczy w zbiorach winogron – głównie we Francji, ale także w Niemczech w dolinie Mozeli. Mniej lub bardziej niewdzięczna robota zawsze gdzieś się w Niemczech znajdzie. Można pytać w pubach, kawiarniach, restauracjach i hotelach. Trzeba pamiętać o swoich prawach jako zatrudnionego. Na wypadek, gdyby jakiś sprytny pracodawca odmówił wypłacenia wynagrodzenia pod koniec sezonu, zawsze należy zabezpieczyć się pisemnym potwierdzeniem zatrudnienia. Schroniska młodzieżowe zapewniają mieszkanie i wyżywienie turystom mającym ochotę na pozostanie przez jakiś czas, żeby pomóc w prowadzeniu schroniska.

Na świecie istnieje wiele organizacji umożliwiających znalezienie pracy na wakacje. Można skontaktować się z Vacation Work, 9 Park End St., Oxford OX 1 HJ, England, (44/0865/241978) instytucja ta publikuje informacje na temat pracy sezonowej w różnych krajach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *