Przepisy celne

Jeśli nie zamierzasz wwieźć BMW lub żywej trzody chlewnej, prawdopodobnie przebrniesz przez kontrolę celną bez specjalnych kłopotów. Liczne przepisy i regulacje celne dla zwyczajnych turystów nie stanowią prawie żadnego utrudnienia. Większość krajów zabrania wwozu, bądź też stosuje ograniczenia dotyczące broni palnej, materiałów wybuchowych, amunicji, sztucznych ogni, narkotyków i leków będących pod kontrolą państwa, większości roślin i zwierząt, kuponów gier losowych oraz literatury i filmów o charakterze pornograficznym. Żeby uniknąć problemów, gdy wwozi się ze sobą lek przepisany przez lekarza, nie zaszkodzi sprawdzić, czy buteleczki mają czytelne napisy, oraz wziąć ze sobą kopię recepty dla okazania celnikowi. Wobec celników, należy zachować bezwzględną uprzejmość oraz starać się sprawiać wrażenie osoby odpowiedzialnej.

Przy powrocie do kraju należy zadeklarować wszystkie nabyte za granicą rzeczy i zapłacić clo od wartości przekraczających limity. Zachowanie dowodów sprzedaży artykułów zakupionych za granicą pomoże w ustaleniu ich wartości po powrocie. Jeśli wywozisz za granicę cenne rzeczy, najlepiej sporządź ich listę, umieszczając na niej numery seryjne wszystkich zabieranych wartościowych przedmiotów. Jeśli przed wyjazdem listę zarejestruje się w urzędzie celnym i ostempluje urzędową pieczęcią, to przy powrocie nie powinno się mieć żadnych problemów. Szczególną uwagę należy zwrócić na przedmioty wyprodukowane za granicą.

Towary i prezenty zakupione w sklepach bezcłowych, w chwili powrotu do kraju nie są zwolnione z cła – rzeczy te należy podać w deklaracji celnej, jeśli oczywiście podlegają opłacie celnej. Uwaga: „Duty-free” (wolny od cła) oznacza jedynie, że nie płaci się cla w kraju zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *