Przy wjeździe do Niemiec

Do Niemiec można wwieźć do 300 sztuk papierosów (obywatele krajów EWG, pozostali – 200 sztuk), 1,5 litra napojów alkoholowych (jak poprzednio pozostali – 1 1). Polacy powinni liczyć się z kontrolą celną dotyczącą obu produktów. Nie ma szczegółowych regulacji dotyczących wwozu walut.

Prezenty oraz artykuły pierwszej potrzeby do wykorzystania indywidualnego wwożone do Niemiec, podlegają następującym przepisom: całkowita wartość towarów wwożonych do Niemiec pochodzących z EWG nie może przekraczać 780 DM, a wartość towarów spoza EWG nie może przekraczać 115 DM. Szczegółowe dane dotyczące tych spraw uzyskać można w niemieckich placówkach dyplomatycznych. Ogólnie rzecz biorąc, osoby uprawiające tanią turystykę nie powinny się tymi przepisami przejmować, bo przecież i lak będą chciały zabrać z sobą tylko niezbędne rzeczy (patrz Bagaż).

W świecie tanich podróży młodzi mają swoje przywileje. Istnieją dwie główne formy stwierdzania tożsamości – i prawa do korzystania z przywilejów – akceptowane na całym świecie. Są one bardzo przydatne ze względu na towarzyszące im ubezpieczenie i związane z nimi zniżki.

Międzynarodowa Legitymacja Studencka (ISIC) to akceptowany niemal wszędzie na świecie dokument, stwierdzający tożsamość studenta. Co roku korzysta z niej ponad milion studentów. Upoważnia ona do tańszych noclegów, do zniżek na kolei, promach, w samolotach, w zwiedzaniu zabytków, w teatrach, muzeach i innych odwiedzanych przez turystów miejscach na terenie Niemiec. Pokazywanie legitymacji na każdym kroku, nawet tam gdzie nie są ogłaszane zniżki, czasem przynosi dobre rezultaty. Posiadacze legitymacji automatycznie ubezpieczani są od wypadków do wartości 3000 $ oraz do 100 S dziennie na rzecz opieki szpitalnej do 60 dni. Ponadto studenci posiadający ISIC mogą bezpłatnie korzystać z telefonicznej linii nagiej pomocy dla turystów. Mówiący wieloma językami pracownicy udzielają pomocy medycznej, prawnej, a nawet w sprawach finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *