Rower

Rower stał się nieodłącznym atrybutem łaniego podróżowania. Jeśli będziesz zatrzymywać się na noclegi w schroniskach młodzieżowych, szybko zauważysz, że bardzo wielu gości schroniska korzysta z roweru. Rower górski umożliwia obejrzenie z bliska wielu niedostępnych zakątków. Informacje o szlakach rowerowych znaleźć można w biurach turystycznych na miejscu.

Europę by Bike autorstwa Karen i Terry’ego Whitehill (15 $) to świetne źródło pomysłów na wycieczki w różne regiony. Cycling Europę: Budget Bike Touring in the Old World N. Slavinskiego (13 $) może także być cenną pozycją „rowerowej” biblioteczki. Niestety, obu trzeba szukać w księgarniach za granicą. Jeśli chodzi o mapy, to warto polecić Michelina, gdyż są niezwykle przejrzyste i dokładne. Przed wyruszeniem w podróż niezbędna jest pewna zaprawa kondycyjna. Kilka niedługich jednodniowych tras będzie dobrym przygotowaniem. Przed wyjazdem rower trzeba wyregulować, a samemu nauczyć się międzynarodowych sposobów sygnalizowania skrętu. Chociaż niekoniecznie trzeba samodzielnie złożyć ramę, to na pewno umiejętność zmiany opony lub usunięcia drobnych usterek przyda się. Kilka narzędzi oraz instrukcja użytkowania mogą wyświadczyć nieocenione przysługi.

Jazdę na rowerze z bagażem przytroczonym do ramy lub na plecach można porównać tylko do podróży na jednogarbnym wielbłądzie na szklaną górę. Juki rowerowe są niezbędne. Do koniecznego wyposażenia należy kask rowerowy. Wiadomo oczywiście, że rower wybiera się często jako środek lokomocji ze względu na niski jego koszt kask podnosi koszty, mimo to jednak – jakby nie było – inwestujesz w swoją głowę, a to się zawsze opłaca. Nie zapomnij też o kłódce rowerowej.

Gdy planujesz tylko krótkie wycieczki rowerowe, nie musisz przywozić roweru, lecz wypożyczysz go na miejscu. Wynajęcie solidnego modelu bezprzerzutki kosztuje 8-12 L na dzień należy być przygotowanym na pozostawienie sporego depozytu. Informacje o wypożyczalniach w niniejszym przewodniku znajdziesz przy opisie niemal każdej miejscowości. Rowery można wypożyczyć w wielu schroniskach młodzieżowych i na dworcach kolejowych (w tym ostanim przypadku często można oddać roewr, bez dodatkowych opłat, na dowolnym dworcu). Więcej informacji o komunikacji rowerowej znajduje się w rozdziale Po przyjeździe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *