ROZRYWKI NA TERENIE KOLONII

W tygodniu bezpośrednio poprzedzającym Wielki Post, Kolonia staje się jednym wielkim widowiskiem. W czasie karnawału, na który składa się do 50 mniejszych lub większych lokalnych parad, ożywa hedonistyczny duch rzymskiej przeszłości miasta. Weiberfastnacht, zawsze w czwartek przed Środą Popielcową (10 II w 1994r.), to początek rozgardiaszu. Tego dnia burmistrz miasta wchodzi na podium ustawione przy Alter Markt i przekazuje władzę trójce błaznów. Do końca dnia kobiety (Weiber to dawne określenie kobiety) przejmują władzę w mieście. Po południu przy Severinstor zaczyna się pierwsza wielka parada. Kulminacja karnawału to swobodny, roztańczony pochód ruszający w Rosenmontag, ostatni poniedziałek przed Wielkim Postem (!4II w 1994 r.). Na ulicach widać samych przebierańców, a każdy z nich dostaje koło setki Butzchen – co w kolońskim dialekcie oznacza pocałunek w policzek nieznajomego lub nieznajomej. Najlepiej być na miejscu jak najwcześniej, mieć plan trasy parady i nie stawać nigdzie w pobliżu dworca czy katedry, bo można zostać zmiażdżonym przez tłum.

W tłusty wtorek większość uczestników hulanek leczy kaca, a przed barami i restauracjami tego dnia wywiesza się słomiane kukły i podpala je. W Festkomittee des Kölner Karnevals, Antwerperst. 55 uzyskać można dokładne informacje o karnawale i kupić bilety na imprezy organizowane w jego trakcie. Dostępna w biurach turyst. broszurka Köln Karneval zawiera mnóstwo użytecznych rad dla uczestników święta.

Na parterze budynku przy Heinnch-Böll-Platz, tego samego, w którym mieszczą się trzy omówione wcześniej muzea, z.najduje się wejście do kina Cinemauthek. Prawie codziennie grają tam najnowsze filmy, w większości w wersji oryginalnej, tzn. angielskiej. Program można dostać w budce wewnątrz budynku. Filmy oznczone literkami „V.O.” wyświetlane są w wersji oryginalnej z niemieckimi napisami {informacje o repertuarze kina »211 36). Jeśli oczekujesz czegoś jeszcze, to w tym samym budynku, na dole, znajduje sie obliczona na 200 miejsc Filharmonia. Informacji o koncertach udziela biuro turyst. Nowiutkie kino Cinedom, z 3000 miejsc i 13 osobnymi ekranami, jest częścią czynnego od 1992 roku kompleksu o nazwie Media Park, usytuowanego w pomieszczeniach dawnego dworca kolejowego.

Od kwietnia do października, w każdą trzecią sobotę miesiąca, na Starym Mieście (Altstadt) odbywają się pchle targi i targi rękodzieła artystycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *