SCHWÄBISCH HALL – ZWIEDZANIE

Aby dostać się z dworca do wspaniale zachowanej starówki, należy przejść na drugą stronę Bahnhofstr. i zejść kamiennymi schodkami, a potem ścieżką w kierunku rzeki. Skręcić w lewo w Mauerstr. i przejść przez drewniane mostki prowadzące na wyspę na rzece Kocher. Kręte, brukowane uliczki wiodą ku Marktplatz, a za drogowskaz może służyć wieża kościelna. W letnie popołudnia Markplatz spełnia rolę amfiteatru, na którego scenie wystawiane są słynne przedstawienia Freilichtspiele (patrz poniżej). Barokowy Rathaus, przywrócony do pierwotnej postaci po zbombardowaniu w 1944 roku usytuowany jest frontem do niepewnie usadowionego na szczycie szerokich i kamiennych schodów romańskiego Kircbe St. Michael. Jego wysoki ołtarz składa się z serii malowideł na drewnie, dzieł, w których właśnie widoczny jest wpływ sztuki holenderskiej. Za ołtarzem wyjęto jeden z kamieni posadzkowych, aby odsłonić średniowieczne ossuarium (naczynie na kości). Widok z wieży to przede wszystkim morze czerwonych dachów opadających w kierunku doliny rzeki Kocher (kościół otwarty wt.-nd. 9.00-12.00 i 14.00-17.00, pn. 14.00-17.00 poł.XI-IV wt.-nd. 11.00-12.00 i 14.00-15.00. Do kościoła wstęp wolny. Wstęp do wieży 1 DM).

Jednym z ciekawszych zabytków jest XVI wieczna fontanna stojąca z boku placu rynkowego. Jej cennym fragmentem jest gotycka wieżyczka – zwieńczenie fontanny. Kilka XV i XVl-wiecznych budowli z muru pruskiego to obiekty stojące przy wąskiej Obere Herngasse odchodzącej od placu rynkowego i połączonej kamiennymi schodami z biegnącą wzdłuż niej Untere Herngasse. Stary Keckenburgjest przystanią dla romańskiej Keckcnturm i Hällisch-Fränkisehes Museum – ulicę niżej, przy Keckenhof. Muzeum organizuje wiele wystaw czasowych, ma również kilka stałych ekspozycji, jak np. godna uwagi kolekcja rzeźby średniowiecznej (czynne wt. i czw.-nd. 10.00-17.00, śr. 10.00-20.00. Zwiedzanie z komentarzem w jęz. niem. nd. 11.00 i śr. 18.30. Wstęp wolny). Schwäbisch Hall w całej krasie najlepiej widać z Henkersbrücke (Most Kata), przy Neuestr., od strony Marktplatz. Kilka uliczek dalej, w stronę niżej położonej części miasta znajduje się Henkcrsturm (Brama Kata), która pomimo swej groźnej nazwy wcale groźnie nie wygląda.

Rozrywki W letnie popołudnia od połowy czerwca do połowy sierpnia na schodach Kirche St. Michael wystawiane są rozmaite sztuki. W repertuarze wszystko od Szekspira po Brechta. Frcilichtspiele Schwäbisch Hall, Am Markt8(«75 13 11), udziela informacji o repertuarze i zajmuje się sprzedażą biletów. W Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Św., 7. niedziela po Wielkanocy, 22-23 V w roku 1994) i następujący po tym święcie poniedziałek Schwäbisch Hall obchodzi Brunncnfcst (Święto Fontanny), w czasie którego miejscowi przywdziewają stroje XVI-wiecznych warzelników i wychodzą na ulice miasta, by oddawać się tradycyjnym pląsom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *