SPIRA (Speyer)

Spira, nietknięta w czasie II wojny światowej i leżąca trochę na uboczu, może działać na wyobraźnię jak intrygujący anachronizm. Miasto nabrało znaczenia za panowania dynastii salickiej jako główne miejsce zebrań sejmu cesarskiego. Wraz z utratą wpływów tej dynastii podupadła i Spira, chociaż siedzibą Sądu Najwyższego cesarstwa pozostała aż do wojny o sukcesję tronu palatyńskiego w 1689 roku, kiedy to została doszczętnie spalona. Do dziś strome dachy i kunsztowne fasady budynków przy Maximilianstra|3e zachowała niepowtarzalną atmosferę wieku XVIII, aurę, którą inne miasta Niemiec straciły bezpowrotnie gdzieś około roku 1944.

Symbolem miasta pozostaje, od momentu jej ukończenia w XII w. Kaiserdotn (Katedra Cesarska), największa budowla, jaką wzniesiono w okresie romańskim. Wchodząc do wnętrza tego kolosa, warto zwrócić uwagę na posągi otaczające główne portale. Wewnątrz przyciąga wzrok wysokie sklepienie, a krypta pod wschodnią częścią katedry kryje szczątki ośmiu władców Świętego Cesarstwa

Rzymskiego (czynne codz. 9.00-19.00, zamkn. na czas mszy w niedz. XI-III codz. 9.00-17.00). Niedaleko, na południe od katedry znajduje się Historisches Museum der Pfalz (Muzeum Dziejów Palatynatu), a przylegające do niego Dommuseum (06232/132 50) udziela schronienia prawdopodobnie najstarszej butelce wina na świecie, zawieruszonej w czasie jakiegoś rzymskiego przyjęcia w III w. n.e. (muzea tworzą całość i są czynne wt.-śr. i czw.-nd. 10.00-18.00, pn. 10.00-20.00. Część kompleksu muzealnego będzie do V 1994r. zamknięta z powodu remontu, ale cały czas mają się odbywać wystawy specjalne. Wstęp 2DM, studenci 1DM). Idąc z muzeum w lewo Große PfafTengasse i kawałeczek w prawo Jedengasse, dojdziesz do Judenbad. żydowskiej łaźni rytualnej (mykwa) pochodzącej z XII stulecia (czynna codz. IV-X 10.00-12.00 i 14.00-17.00. Wstęp 1,50 DM).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *