Studia w Niemczech

Studia zagraniczne zdają się gwarantować świetne spędzenie czasu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rozmaite programy akademickie różnią się ogromnie kosztami, poziomem nauczania, warunkami życia, ilością kontaktów z miejscowymi studentami oraz stycznością z lokalną kulturą i językiem. Większość polskich studentów uczestniczy w programach sponsorowanych przez fundacje bądź instytucje międzynarodowe. Warto z tej możliwości skorzystać, można zacząć od zbadania różnych tablic ogłoszeniowych na swojej uczelni. Dobrze jest poprosić o nazwiska ostatnich uczestników programu i o wszystko ich wypytać. Jeśli posiada się dobrą znajomość języka, można pomyśleć o bezpośrednim zapisaniu się na uniwersytet w Niemczech.

Goethe Insłitute prowadzi szereg programów językowych w Niemczech i poza ich granicami. Informacje o nich można otrzymać w polskim oddziale Instytutu Goethego, Warszawa, ul. Świętokrzyska 18, »277671, 268650.

ABI (Aktion Bildungsinformation e.V.), Alle Poststr. 5,53111 Bonn-Bad Godesberg, wydaje rozmaite broszury informujące o możliwościach studiowania języka, np. Learning a Foreign Language in Germany.

Deutscher Akademiscber Austauscbdienst (DAAD), Kennedyallee 50, 53175 Bonn-Bad Godesberg. Informacja o nauce języka i wymianie studentów. Tutaj właśnie powinni zgłosić się ci, którzy pragną wstąpić na uniwersytet w Niemczech – uzyskać można formularz podania o przyjęcie na uczelnię oraz cenny informator Academic Siudy in the Federal Republic of Germany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *