Szlak tatarski – różne ciekawe informacje

W Polsce istnieje wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić, a także poznać ich historię, która niekiedy sięga setek tysięcy lat wstecz. Do jednych z tych miejsc zaliczyć można między innymi szlak tatarski, na którym można spotkać prawdziwych tatarów. Jest to miejsce, które znajduje się na Podlasiu i związany jest z bogatą historią tatarów. Jego długość (w tej dłuższej wersji) obejmuje 57 kilometrów. Po drodze na szlaku pojawia się wiele charakterystycznych miejscowości wśród, których znajdują się między innymi: Sokółka, Stara Kamionka, Nietupa czy też Wierzchlesie. Bardzo istotną kwestią jest to, że na szlaku znajduje się wiele ciekawych atrakcji i jeżeli się ich nie chce zobaczyć to tak jakby się na danym szlaku w ogóle nie było. Warto wiedzieć chociaż o niektórych z nich, by dokładnie wiedzieć czego się spodziewać i co warto było by zobaczyć.

Atrakcje na szlaku tatarskim

Podczas pobytu na tym szlaku warto zwiedzić między innymi takie atrakcje jak: -najstarszy w Polsce meczet, który znajduje się w Kruszynianach. Jest to wyjątkowa drewniana świątynia, która posiada narożne minarety, które zwieńczone są półksiężycami. Powstała ona na przełomie XVIII i XIX wieku. – mizar kruszyniański – meczet znajdujący się w Bohonikach, który został zbudowany w 1883 roku. Został on zbudowany na planie prostokąta i posiada bardzo charakterystyczny ganek. Wewnątrz znajduje się oczywiście bardzo wiele ciekawych i charakterystycznych elementów architektury z tego okresu. – mizar – cmentarz, na którym leży bardzo wielu tatarów. Jest to zasadniczo cmentarz tatarski, który jest ciągle czynny i kładzie się na nim osoby związane z muzułmaństwem. – Znajdują się także muzeum regionalne, klasyczny kościół św. Antoniego z 1848, cerkiew pw Aleksandra Newskiego oraz wiele innych. Jak widać szlak tatarski posiada wiele ciekawych atrakcji, które każdy miłośnik kultury polskiej powinien poznać. Warto więc dokładnie poznać wszystkie te miejsca, a będziemy mogli o nich opowiadać naszym przyjaciołom i rodzinie podczas spotkań towarzyskich.

Szlak tatarski

Dotarcie na szlak tatarski wcale nie jest takie trudne jakby się wydawało i w gruncie rzeczy każdy może sobie pozwolić by zdobyć ten jakże zróżnicowany szlak. Można to zrobić zarówno przy wykorzystaniu samochodu jak i klasycznych środków lokomocji czyli PKS i PKP. Pierwszym sposobem jeżeli chodzi o dotarcie PKP to dojazd do kuźnicy białostockiej a następnie do Kudzina. Kolejnym sposobem będzie dotarcie do Sokółki i później w kierunku Malacza. Dla każdego kto interesuje się historią tatarów i ogólnie historią są to miejsca bardzo ciekawe i interesujące, które każdy powinien zobaczyć na własne oczy. Warto raz na jakiś czas zwiedzić coś ciekawego i znaleźć miejsca, które są godne uwagi. Zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc jest bardzo ciekawą kwestią i w związku z tym na pewno warto odwiedzić szlak tatarski. Wiedza z tego zakresu może zawsze się każdemu przydać. Warto ją poszerzać na każdym kroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *