URWISKO LORELEI I ZAMKI

„Sztuka jest uwiedzeniem, pokusą, Lorelei”, pisa) H.L. Mencken. Urwisko Lorelei to miejsce mityczne, tajemnicze, opisywane po wielokroć przez poetów. Wiry, skaliste brzegi i źródła dopływowe utrudniały na tym odcinku rzeki nawigację do tego stopnia, że powstała legenda o syrenie Lorelei, która swym śpiewem zachwycać miała żeglarzy tak bardzo, że zasłuchani, tracili panowanie nad okrętami, które rozbijały się o skały. Podobno Urwisko nie stanowi już zagrożenia, ale trudno w to uwierzyć patrząc dookoła. Poemat liryczny Heinricha Heinego, Lorelei, tak mocno wrósł w Niemiecką umysłowość, że choć Heine, jako przechrzczony Żyd, objęty był w III Rzeszy całkowitym zakazem publikacji, jego poemat wciąż się ukazywał, tyle że z podpisem „autor nieznany”, W romantyczną atmosferę otoczenia najlepiej wczuć się na szczycie urwiska, dokąd prowadzi oznakowana ścieżka z położonej w dole wioski St. Goarshausen. Dla mniej ambitnych opowieść o Lorelei wystawiana jest w formie rewii musicalowej (V-X śr.-nd. 11.30, 14.00 i 16.30 na otwartej scenie w St. Goarhausen 22 DM, osoby poniżej !4 lat 11 DM »06771/28 80).

U podnóża urwiska w Oberwesel znajdują się oznaczenia, które kierują w górę do pozostałości zamku Schönburg. Są to dawne fortyfikacje składające się z trzech zamków otoczonych wspólnymi umocnieniami. Ta sama droga prowadzi do Jugendgästehaus (HI), Auf dem Schönburg (»06744/70 45, fax 74 46). Można tam wynająć jedynki lub dwójki, jest nawet kryty basen (21,50-27 DM, osoby powyżej 26 lat 25,50-31 DM, Śniadanie wliczone w cenę. Przystosowane do wózków inwalidzkich).

Nieco poniżej Lorelei, na wysokości St. Goar, całkiem pokojowo – choć nazwy sugerują zupełnie coś innego – trwają obok siebie Burg Katz (kot) i stojący na przeciwległym brzegu Burg Maus (mysz). St. Goar słynie też z pierwszego w okolicy muzeum lalek i misiów. Zaprasza tam również standardowe Jugendherberge (HI) oddalone od dworca kolejowego o 10 min drogi, przy Bismarckweg 17 ( 06741/388). (17 DM, osoby powyżej 26 lat 21 DM. Śniadanie wliczone w cenę).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *