ZDROWIE W CZASIE PODRÓŻY

W czasie podróży latem należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Udar cieplny może zacząć się bez bezpośredniego wystawienia ciała na działanie słońca. Spowodowany jest zwykle ciągłym przegrzaniem, brakiem kondycji bądź nadmierną aktywnością po wyczerpaniu cieplnym. W początkowych fazach udaru cieplnego występuje zaprzestanie wydzielania się potu, wzrasta ciepłota ciała i dolega silny ból głowy, po czym w niedługim czasie dochodzi do utraty orientacji. Dotkniętych udarem cieplnym ochładza się podając do picia sok owocowy lub osoloną wodę, okłada mokrymi ręcznikami i przenosi do ocienionego miejsca. W końcu ofiarę powinno się jak najszybciej przewieźć do szpitala.

Szczególne kwestie medyczne Turyści o przewlekłych dolegliwościach zdrowotnych powinni przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem. Wyruszając w podróż należy zawsze mieć przygotowane potrzebne lekarstwo, jak również zapasową receptę, a w przypadku wwożenia z sobą insuliny, strzykawek lub środków o działaniu narkotycznym, także odpowiednie zaświadczenie od lekarza potwierdzające, że środki te są przewożone do celów medycznych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że znalezienie na miejscu leku odpowiadającego temu, który został nam przepisany, może być trudne. Recepty w Niemczech realizuje się w aptece (Apotheke), w drogeriach (Drogerie) można kupić jedynie artykuły toaletowe.

Wszyscy turyści powinni mieć na względzie groźbę zarażenia się AIDS, chorobą przenoszoną przez wymianę płynów ustrojowych z nosicielem wirusa HIV. Trzeba pamiętać, że nie ma nigdy żadnej gwarancji, że ktoś nie jest zarażony.

Prawo w Bawarii wymaga, aby wszyscy cudzoziemcy ubiegający się o pozwolenie na pobyt powyżej sześciu miesięcy wykazali, że nie są nosicielami wirusa HłV nie uznawane są badania robione za granicą. Turyści będący nosicielami wirusa HIV bądź chorzy na AIDS powinni dokładnie sprawdzić wszelkie inne możliwe ograniczenia !migracyjne.

Niektóre środki antykoncepcyjne mogą być trudno dostępne podczas podróży. Kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne powinny liczyć się z tym, że nie kupią pigułek na miejscu. Prezerwatywy są ogólnie dostępne. Informacje dotyczące prawa aborcyjnego znajdują się w rozdziale Po przyjeździe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *