ZWIEDZANIE BONN – ROZWINIĘCIE

Zamki, pałace i muzea (patrz omówienie poniżej) stanowiące o kulturalnej pozycji miasta, skupione są w pobliżu śródmieścia. Kürfürstliches Schloß, XVIlI-wieczny pałac, którego największą ozdobą jest 40000 studentów Uniwersytetu Frydery- ka-Wilhelma jego głównej siedziby. Przez zamek prowadzi wejście na łono przyrody, Hofgarte i Stadtgarten, ulubionego miejsca studentów i punków. Do drugiego pałacu Bonn można dojść lub dojechać na rowerze promenadą Poppelsdorfer Allee. Eklektyczny XVIII-wieczny Poppelsdorfer Schloß, o francuskiej fasadzie i włoskim podwórzu, również jest siedzibą uniwerytetu, a na jego tyłach rozciąga się wypielęgnowany Ogród Botaniczny. (Ogród czynny pn.-pt. 9.00-18.00, nd. 9.00- 13.00 X-IV pn.-pt. 9.00-16.00. Cieplarnie pn.-pt. 9.30-12.00 i 12.00-16.00. Wstęp wolny w ciągu tygodnia, nd. 1 DM X-IV wstęp wolny.)

Znad Renu widać gmach niemieckiego parlamentu, Bundeshaus, mieszczący się przy Görrerstr,, i kilka innych siedzib władz niemieckich. Choć może to umknąć uwadze gości, Bonn to nadal siedziba rządu federalnego, umiejscowionego w budynkach wzdłuż Renu, na płd. od centrum. Dyplomaci opanowali natomiast rejon zabytkowego Südstadt (między Poppelsdorfer Allee a Reuterstr). W reszcie sam bauhausow- ski Bundestag. (Bundeshaus, Eingang V »16 21 52. U-Bahn #16, #63, #66: Heussalie/Bundcshaus lub autobusem #610 z dworca głównego: Bundeshaus). Budynek ten zyskał sobie zaszczytne miano „Najmniej Inspirującej Siedziby Parlamentu” na świecie. Możesz wybrać się na zwiedzanie tego budynku, jeśli potęga władzy cię podnieca (możesz to zrobić też z czystej nostalgii i porównania z gmachem znajdującym się na ul. Wiejskiej). (Czynne pn.-pt. 9.00-16.00, sb.-nd. 9.00-16.00 l-poł.III pn.-pt. 9.00-16.00. Zamknięte w czasie wakacji. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem, początek o pełnych godz. przy Hermann-Ehłer-Str. 29, naprzeciwko Hochhaus trzeba mieć przy sobie paszport.) Jeśli daje się komuś wolną rękę przy przebudowie malej miejscowości w miasto na skalę światową, to trzeba się liczyć z tym, że wynik tego może być dziwaczny. Najbardziej wymyślnym przykładem okazuje się siedziba Ministerstwa Poczty położona przy Zweite Fargasse, nad rzeką. Zwrócona w kierunku Renu fasada budynku straszy reliefem Tier Symbole der Fünf Kontinente (Zwierzęce Symbole Pięciu Kontynentów), z megalitycznym orłem (Ameryka), bykiem (Europa), słoniem (Afryka), kangurem (Australia) i wielkim przedstawicielem rodziny kotów symbolizującym Azję. Oto do czego dochodzi, gdy daje się komuś pieniądze i każe mu się zbudować stolicę państwa. Wewnątrz mieści się muzeum

Postvertzeichen, gdzie można obejrzeć znaczki krajów, które dostąpiły zaszczytu należenia do światowej unii pocztowej (śr. 10.00-15.00, nd. 9.00-12.30). Adenauerallee, na płn. od centrum miasta, biegnie obok domu kanclerza, Villi Hammerschmidt i Palais Schaumburg, gdzie mieszka prezydent. Jedną z najwybitniejszych niemieckich osobistości politycznych był w tym stuleciu niewątpliwie kanclerz Konrad Adenauer. Jego pomnik (Denkmal), nie wzbudza jednak należytego szacunku. Pierwszy powojenny kanclerz, nazywany przez rodaków „der Alte” (staruszek), był duszą przewodnią miasta. Jego ponad 3-metrowe popiersie przy Adenauerallee 135-141 jest jakby połączeniem alegorii starości i trupiej czaszki ściągniętej z pirackiej flagi – trzeba to po prostu zobaczyć. Na jego czole wyryto alegoryczne postacie, m.in. zwierzęta, parę splecionych rąk i dwie francuskie katedry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *