ZWIEDZANIE BONN

Ruchliwa strefa dla pieszych w centrum bońskiej starówki pełna jest zabytkowych zakątków. Zanim jeszcze Bonn zaczęło kojarzyć się z Bundestagiem i Beethovenem, kompozytor ten wydawał z siebie pierwsze dźwięki w budynku, w którym dziś mieści Beethovens Geburtshaus (dom urodzenia), przy Bonngasse 20 ( 63 51 88). W porównaniu z nim blednie dom mamusi Ludwika w Koblencji. Pośród jego portretów popiersi i sylwetek, można tu obejrzeć rękopisy, pamiątki i instrumenty muzyczne, a także trąbki, które Beethoven przykładał do ucha, aby lepiej słyszeć. (S-Bahn # 62, # 64 lub # 66: Bertha-von-Suttner-Plat albo kierować się oznaczeniami w strefie dla pieszych. Czynne pn.-sb. tO.00-17,00, nd. 10.00-13.00 X-III pn.-sb. 10.00-16.00, nd.

– 10.00-13.00. Ostatni zwiedzający wpuszczani 30min przed zamknięciem. Wstęp 5 DM, studenci 1,50 DM.) Symfoniczny duch nawiedza miasto co 2-3 lata-w czasie Festiwalu Muzyki Beethovena. Pierwsza edycja festiwalu, zorganizowana przez Franciszka Liszta w 1845 r. zamieniła się w regularne zamieszki. Liszt próbował wyperswadować francuskiemu nacjonaliście Berliozowi i metresie króla Ludwika, by odstąpili od wykonywania nieprzewidzianych w programie tańców na stołach. Potłukły się talerze, oburzyło się wielu mieszkańców Bonn, ale festiwal odbywa się nadal. Bliższych informacji udziela biuro turystyczne.

Z Domu Beethovena (Beethovenhaus) Bonngasse prowadzi do Starego miasta (Altstadt) i kościoła Imienia Jezusowego (Namen-Jesu Kirche). Ta w przeważającej części gotycka konstrukcja mieści w swoim wnętrzu wspaniałe barokowe dzieła sztuki sakralnej, m.in. udrapowany marmurowy ołtarz zwieńczony przez grupę promiennych cherubinów. Tą samą ulicą dochodzi się dalej do górującego nad Marktplatz ratusza (Rathaus) o pastelowej, różowo-błękitnej elewacji w równie barwnych latach 60-tych na jego tle fotografowali się m.in. de Gaulle, Kennedy i Elżbieta II. Idąc Remigiusstr w kierunku dworca dojdziesz do otwartego obszaru Münsterplatz, centralnego punktu Bonn. Nad tym miejscem zgromadzeń dominują wieże bazyliki Münster, ukończone w czasie, gdy zaczynano budowę katedry kolońskiej. Wewnątrz bazyliki, trzy poziomy łuków pną się aż po pozłacaną mozaikę, Do bazyliki przylega XI[-wieczny krużganek klasztorny, prześwietlony rozgałęzieniami i pasażami. (Bazylika otwarta codz. 7.00- 19.00. Krużganki codz. 9.30-17.30.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *