pozycjonowanie stron Otwock

ZWIEDZANIE HEIDELBERGU – CIĄG DALSZY

Najciekawsze budynki w mieście skupione są w okolicach brukowanego Placu Rynkowego, gdzie w dni targowe (śr. i sb.) można kupić m.in. żywność i owoce. Na środku placu stoi Fontanna Herkulesa, przy której w XV w. palono czarownice i heretyków. Dwa najstarsze budynki Heidelbergu znajdują się na skraju placu. Pochodzący z przełomu XIV i XV w. Heiliggeistkirche to największy gotycki kościół w Palatynacie. Tu właśnie znajduje się grobowiec króla Ruperta I i cenna stara biblioteka. Od płudniowej strony kościoła pyszni się swą fasadą Hotel zum Ritter, który wybudowany został w XVI w. przez hugenockiego wygnańca. Naprzeciwko kościoła, na drugim końcu placu wznosi się potężny Rathaus.

Z Marktplatz ku innym zabytkom Heidelbergu najlepiej iść Huptstr. na zachód w odległości pięciu przecznic, wokół fontanny z kamiennym lwem, roztacza się Univesitätsplatz. dawniej okolica Alte Universität. Zgodnie z arystokratyczną tradycją studenci uniwersytetu byli wyjęci spod jurysdykcji władz miejskich za błędy młodości sądziły ich i wymierzały należną karę władze uniwersyteckie. W latach 1778-1914 miejscem odsiadki dla niesfornych studentów był Studentkarzer (wejście od Augustinergasse za budynkiem starego uniwersytetu). Wśród napisów pokrywających ściany znaleźć można opis historii kilku niewinnych studentów: zostali oni skazani za to, że zwrócili kostkę bruku jego prawowitemu właścicielowi … wrzucając mu ją do domu przez okno (czynne wt.-sb. 10.00-12.00 i 14.00-17.00 X1-1II sb. 10.00-13.00. Wstęp l,50DM, studenci i dzieci 1 DM). Kurpfalzisches Museum w domu przy Hauptstr. 97 pełne jest różności. Można tam zobaczyć sąsiadujące ze sobą: żuchwę nieszczęsnego homo Heidelbergensis, czyli „człowieka z Heidelbergu” (jedna z najstarszych znanych istot ludzkich), dzieła Van der Weydena i Diirera, a także imponujący ołtarz gotycki dłuta XV-wiecznego rzeźbiarza, Tilmana Riemenschneidera (czynne wt.-nd. 10.00-17.00, śr. 10.00-21.00. Wstęp 4 DM. Studenci 2 DM. Dla dzieci wstęp wolny nd. wstęp wolny dla wszystkich). Między Hauptstr. a rzeką usytuowany jest nowy Friedrich-Ebert Gedenkstätte, Pfaffengasse 18, miejsce urodzenia pierwszego prezydenta Niemiec, Friedricha Eberta. Wystawa pozwala prześledzić dokładnie drogę kariery Eberta – od rymarza, poprzez działacza socjaldemokracji, do prezydenta nieszczęsnej Republiki Weimarskiej (czynne wt.-śr i pt.-nd. 10.00-18.00, czw. 10.00-20.00 wstęp wolny).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tagi
kucyki pony kolorowanki 8 zasad bite-sized http://www.szkolenia.proedukacja.edu.pl/szkolenia/microsoft_exel_-_sredniozaawansowany/146 pozycjonowanie stron Otwock Nauka gry na flecie Poznań i nauka gry na gitarze dla dzieci Poznań
Nauka gry na flecie Poznań i nauka gry na gitarze dla dzieci Poznań