ZWIEDZANIE I ROŻRYWKI W TREWIRZE

Najlepszy punkt wyjścia do zwiedzania miasta to pochodząca z II w. n.e. Porta Nigra (Czarna Brama). Stanowiła ona kiedyś najsilniejszy punkt obrony przed atakami na miasto, a jej nazwa wzięła się od osadu, który w przeciągu stuleci nadał kamieniowi jej piaskowca różne odcienie szarości (czynna codz. IV-IX 9.00-17.30, X-XI i I-III 9.00- 16.30. Wstęp 2 DM, studenci 1 DM). Na przylegającym do Camej Bramy podwórzu można obejrzeć Simeonstift, dawny klasztor wybudowany w XI w. Na pierwszym piętrze mieści się tam Städtisches Museum ze średnio interesującą wystawą przeważnie lokalnych dzieł sztuki i innych eksponatów (czynne wt.-pt. 9.00- 17.00, sb.-nd. 9.00-15.00 wstęp 2DM, studenci 1 DM).

Simeonstr. prowadzi do Rynku Głównego (Hauptmarki). Ta ruchliwa ulica to tylko północna część niezwykle rozległej dzielnicy handlowej Trewiru zamkniętej w całości dla ruchu kołowego. Zabytkowe budowle rynku prezentują niezwykłą różnorodność stylów architektonicznych. Zabytkiem niewątpliwie najciekawszym jest wielobarwny gotycki DreikSnigshaus (Dom Trzech Króli). Jest to dom średniowiecznego kupca, a konstrukcja tej budowli mówi wiele o niejednoznacznych stosunkach łączących jego pierwszego właściciela z pozostałymi mieszkańcami miasta. Drzwi frontowe umieszczone są na pierwszym piętrze, ponad poziomem ulicy. Można było się do nich dostać tylko po drabinie, którą wciągano do środka, gdy dom oblegany był przez rozzłoszczony lumpenproletariat. Stemstr. prowadząca w lewo od stoisk, które sprzedawcy żywności rozstawiają wzdłuż Hauptmarkt, zaprowadzi cię do Xl-wiecznej katedry (Dom). Wystrój wnętrza katedry dorównuje wspaniałością innym zabytkom sztuki sakralnej w Niemczech. Sanktuarium we wschodniej części katedry kryje w sobie, jak się przyjęło twierdzić, Świętą Szatę Chrystusa (Tunica Christi). Według tradycyjnych przekazów, relikwia ta przewieziona została z Jerozolimy do Trewiru ok. 300 roku przez św, Helenę, matkę cesarza Konstantyna Wielkiego. Chętni do jej oglądania muszą niestety uzbroić się w cierpliwość – szatę ostatni raz wystawiono publicznie w 1959 roku (katedra czynna codz. 6.00-18.00 XI-III 6.00-12.00 i 14.00-17.30. Wstęp wolny). W katedrze znajduje się też Schatzkammer (skarbiec), w którym gromadzone są eksponaty związane z kultem religijnym (czynne pn.-sb 10.00-12.00 i 14.00-16.00, nd. 14.00- 17.00 wstęp 1 DM).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tagi
optyka projekt oświetlenia Zielona Góra pomorskie-prestige.eu/spawellness/zdrowie-i-uroda/wszystko-co-najlepsze-w-ustce-czyli-hotel-grand-lubicz/